Dyżury dzienne

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera by otrzymywać najnowsze informacje.

Zakazy i okresowe ograni-
czenia ruchu pojazdów i zespołów pojazdów  o dmc powyżej 12 t na terytorium Polski w 2017 r.

 

Załącznik PDF do pobrania z tego linku

GITD

Stronę internetową Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie możesz zobaczyć tutaj

13 grudnia 2017r. inspektorzy transportu drogowego z Gdańsku przeprowadzili rekontrolę stanu technicznego autobusów komunikacji miejskiej w powiecie tczewskim. Zaplanowana kontrola w dniu 13 grudnia 2017r. wynikała z dwóch poprzednich kontroli wykonanych pod koniec listopada, które zakończyły się zatrzymaniem 8 dowodów rejestracyjnych autobusów  miejskich i skierowaniem sprawy do Prokuratury Rejonowej w Tczewie z podejrzeniem popełnieniem przestępstwa poświadczenia nieprawdy przez jednego z diagnostów. 

 

W dniu 27 listopada 2017r. inspektorzy z WITD w Gdańsku zostali skierowany w rejon Tczewa celem sprawdzenia sygnałów od pasażerów komunikacji miejskiej, którzy zgłaszali usterki techniczne w autobusach, którymi codziennie podróżują. Inspektorzy sprawdzili stan techniczny autobusów i w efekcie kontroli zatrzymali 3 dowody rejestracyjne oraz nie dopuścili do przewozu osób z uwagi na wycieki płynów eksploatacyjnych oraz kontrolki układów ABS wskazujące awarię hamulcowych układów przeciwblokujących.

 

Jeszcze tego samego dnia tj. 27 listopada 2017r. przewoźnik poddał autobusy badaniu technicznemu. Badania pojazdów zostały przeprowadzone na stacji kontroli pojazdów a  wynik badania każdego z autobusów był pozytywny ponadto z zapisów w zaświadczeniach wynikało, że stwierdzone usterki zostały usunięte.

Inspektorom tak szybkie usuniecie usterek wydawało się mocno podejrzane i postanowili to sprawdzić. W dniu 29 listopada 2017r. na dworcu w Tczewie skontrolowano trzy autobusy, które poddane zostały kontroli w dniu 27 listopada 2017r. Na miejscu inspektorzy podjęli decyzję  aby autobusy skierować na stację kontroli pojazdów tak aby badania zostały powtórzony w obecności zespołu kontrolnego z WITD w Gdańsku.

 

Wyniki kontroli potwierdziły obawy inspektorów ponieważ stwierdzono, że we wszystkich trzech autobusach nadal wysterują wycieki płynów eksploatacyjnych (z silnika, układu wspomagania kierownicy, zbiornika paliwa) a usterki nie zostały w żaden sposób usunięte.

 

Ponadto, w dwóch autobusach stwierdzone zostały pęknięcia elementów mocujących zawieszenia przednie i tylne takie jak mocowanie poduszki powietrznej zawieszenia i belki poprzecznej poprzedniej a także stwierdzono poodpinane wtyczki czujników układów ABS przy kołach, problem z uruchamianiem silnika, niepewne mocowania szyb bocznych wraz z montażem szyb przesuwanych. W jednym z autobusów stwierdzono przekroczenie dopuszczalnego wskaźnika zadymienia spalin. Żaden z autobusów nie osiągnął minimalnego wymaganego wskaźnika siły hamowania. W efekcie kontroli ponownie zatrzymano dowody rejestracyjne ww. pojazdów określając w warunkach używania zakaz dalszej ich eksploatacji do czasu rzeczywistego usunięcia wszystkich wykazanych usterek.

 

Sprawę potwierdzenia nieprawdy przez diagnostę skierowano do  Prokuratury Rejonowej w Tczewie.