Dyżury dzienne

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera by otrzymywać najnowsze informacje.

Zakazy i okresowe ograni-
czenia ruchu pojazdów i zespołów pojazdów  o dmc powyżej 12 t na terytorium Polski w 2017 r.

 

Załącznik PDF do pobrania z tego linku

GITD

Stronę internetową Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie możesz zobaczyć tutaj

W dniu 01 lutego 2018 roku w Stężycy inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gdańsku wraz z przedstawicielem stowarzyszenia, którego celem jest ochrona praw zwierząt Animal Welfare Foundation przeprowadzili kontrolę drogową przewozu drogowego żywych zwierząt. Około godziny 10.30 inspektorzy zatrzymali pojazd polskiego przewoźnika, którym przewożono 80 sztuk trzody chlewnej.

 

 

 

Po sprawdzeniu dokumentów oraz warunków transportowych okazało się, że kierowca nie posiada przy sobie wymaganego dokumentu jakim jest zezwolenie wydawane na podstawie art. art. 4 rozp UE 1/2005 w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań. Dodatkowo zastrzeżenia inspektorów wzbudziła zbyt mała powierzchnia przestrzeni ładunkowej w stosunku do ilości i wagi przewożonych zwierząt oraz brak przegród dzielących na przestrzeni ładunkowej. Z uwagi na naruszenia transportowe na miejsce przyjechał Powiatowy Lekarz Weterynarii, który przejął część postępowania w zakresie odpowiednich warunków transportowych zwierząt przeprowadzał na terenie zakładu, gdzie miały trafić zwierzęta.

W wyniku kontroli kierowca został ukarany mandatami w kwocie 500 zł. za nieokazanie dokumentu transportowego, który powinien towarzyszyć w transporcie zwierząt. Ponadto z w uwagi na niezastosowanie się do znaku B-18 zakaz wjazdu pojazdem o masie rzeczywistej powyżej 8 t. kierowcę ukarano mandatem 500 zł. i 2 pkt karnymi.

 

Ponadto kierowca został przesłuchany w charakterze świadka na okoliczność postępowania w sprawach o wykroczenie dla zarządzającego w firmie za brak wyposażenia w odpowiednie dokumenty oraz dopuszczenie do ruchu pojazdu, który nie spełnia warunków specjalnych - brak przegrody oddzielającej przewożone tuczniki.