Skargi i wnioski

Pomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego informuje, iż w sprawie skarg i wniosków przyjmuje w każdą środę w godzinach od 15:00 – 16:00. W przypadku, gdy środa jest dniem wolnym od pracy, interesanci przyjmowani są w ww. godzinach w czwartek.

Zakazy ruchu

Zakazy i okresowe ograni-
czenia ruchu pojazdów i zespołów pojazdów  o dmc powyżej 12 t na terytorium Polski w 2019 r.

 

Załącznik PDF do pobrania z tego linku

24 kwietnia 2018r. podczas kontroli prowadzonych na autostradzie A1 w Rusocinie Inspektorzy Transportu Drogowego z WITD w Gdańsku wykryli w czterech pojazdach należących do polskich przewoźników niedozwolone urządzenia zwane emulatorami AdBlue, które zakłócają pracę układów oczyszczania spalin.

 

 

Posługiwanie się urządzeniami oszukującymi prawidłowe wskazania poziomu płynów typu AdBlue jest zjawiskiem niedopuszczalnym. Używanie płynu typu Adblue jest konieczne do prawidłowego oczyszczania spalin wydzielanych do atmosfery. Natomiast elektroniczne emulatory potrafią fałszować wskazania urządzenia powodując, że na desce rozdzielczej pojazdów pojawi się informacja o dowolnej wartości poziomu płynu AdBlue w zbiorniku, a to powoduje, że płyn w rzeczywistości nie jest tankowany.

 

Szczegółowa kontrola wykazała, że w pojazdach zostało zamontowane niedozwolone urządzenie zakłócające prawidłową pracę układów oczyszczania spalin poprzez imitowanie napełnienia do pełnego stanu zbiornika płynem AdBlue.

 

W każdym przypadku kierowców ukarano mandatami karnymi oraz zatrzymano dowody rejestracyjne.

 

 

 Informacja dla rodziców

Kontrola autobusów szkolnych i dowożących dzieci do szkoły prowadzona jest przez Inspekcję Transportu Drogowego każdego roku. Inspektorzy kontrolują autobusy, które dowożą dzieci i młodzież do szkoły. Wzmożone kontrole prowadzone są w „najgorętszych" okresach roku szkolnego najczęściej tuż po rozpoczęciu roku szkolnego. Pojazdy sprawdzane są pod szkołami oraz bezpośrednio na drogach.

 

W przypadku zastrzeżeń, co do stanu technicznego pojazdu warto zgłosić potrzebę kontroli autobusu do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego faksem na nr (58) 524-12-92, e-mail sekretariat@witd.gdansk.pl lub za pomocą formularza kontaktowego na stronie internetowej: www.witd.gdansk.pl

 

Kontrole będą przeprowadzane w dni powszednie od poniedziałku do piątku.