Zakazy ruchu

Zakazy i okresowe ograni-
czenia ruchu pojazdów i zespołów pojazdów  o dmc powyżej 12 t na terytorium Polski w 2019 r.

 

Załącznik PDF do pobrania z tego linku

Służba cywilna

godło1 duze

Skargi i wnioski

Pomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego informuje, iż w sprawie skarg i wniosków przyjmuje w każdą środę w godzinach od 15:00 – 16:00. W przypadku, gdy środa jest dniem wolnym od pracy, interesanci przyjmowani są w ww. godzinach w czwartek.

RODO

Zapoznaj się z naszą polityką RODO

otwórz

Do wakacji szkolnych pozostał jeszcze ponad miesiąc ale wraz z końcem roku szkolnego wzrasta zainteresowanie kontrolami autobusów przewożących dzieci i młodzież na różnego rodzaju wycieczki. Biorąc pod uwagę doświadczenia lat poprzednich oraz chcąc usprawnić organizację wyjazdów już po raz kolejny gdańska policja wraz z inspekcją transportu drogowego zorganizowała stały punkt kontroli autokarów na parkingu P-5 przy Energa Stadion Gdańsk (wjazd od ul. Marynarki Polskiej).

 

 

W tym miejscu od poniedziałku do piątku w godz. 6.30 do 10.00do końca roku szkolnego policjanci wraz z inspektorami transportu drogowego będą kontrolować autobusy. Stały punkt kontroli autobusów daje możliwość dokładnego sprawdzenia stanu technicznego pojazdu, wymaganych dokumentów oraz czasu pracy kierowców w bezpiecznych warunkach. Eliminując jednocześnie niepotrzebny stres  towarzyszący osobom przed podróżą. 

Warto pamiętać o kilku aspektach związanych z kontrolą drogową:

 

  1. Jeżeli zgłaszamy potrzebę kontroli autobusu /kontroli, która ma odbyć się na parkingu P5 nie ma potrzeby zgłoszenia/ należy to zrobić z kilkudniowym wyprzedzeniem, poprosić o potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia, podać godzinę podstawienia autobusu a nie godzinę wyjazdu, określić liczbę autokarów wyjeżdżających i wskazać przewoźnika.
  2. Wskazanym jest, aby zgłoszenie było adresowane do jednego podmiotu i w jednym miejscu a zawiadomienie zostało wykonane przez jedną osobę.
  3. Po każdej kontroli stanu technicznego kierowca otrzymuje protokół z kontroli, w którym zaznaczono skontrolowane elementy stanu technicznego. Taki protokół okazany przed wyjazdem powinien uspokoić nie tylko rodzica zabiegającego o sprawdzenie autobusu ale daje prawo służbom kontrolnym w okresie trzech miesięcy od daty wystawienia dokumentu do odstąpienia od ponownego sprawdzenia tych elementów, chyba że nieprawidłowości w tym zakresie są oczywiste dla kontrolującego.

 

Należy pamiętać, że sprawdzenie autobusu przed wyjazdem to jeden z elementów dbałości o bezpieczeństwo osób podróżujących. Na pewno o jeden więcej z wyeliminowanych potencjalnych elementów przyczyniających się do zagrożeń. Bezpieczeństwo podczas całego wyjazdu jest nie tylko związane z zagrożeniami w ruchu drogowym. Szczególnie należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo w miejscach  postoju autobusu oraz wsiadania i wysiadania z pojazdu i poruszania się na parkingach.

 

Warto również zwrócić uwagę na bezpieczeństwo dzieci już w autobusie:

  1. Obowiązek zapinania pasów dotyczy wszystkich osób siedzących na miejscach wyposażonych pasy bezpieczeństwa.
  2. Opiekunowie powinni zająć miejsca w autobusie tak, aby sprawować opiekę nad wszystkimi dziećmi.
  3. Zakaz spożywania pokarmów w autobusie może wynikać z regulaminu przewoźnika a w przypadku zabrudzenia pojazdu przedsiębiorca może dochodzić roszczeń naprawienia szkody.

 

Przed wyborem autobusu należy rozważyć wybór przewoźnika, dobrać pojazd uzależniając wybór od długości trasy i komfortu podróżowania. Warto pamiętać, że każdy autobus musi posiadać aktualne badania techniczne, które przeprowadza się przed upływem roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie, co 6 miesięcy.

 

Dane dotyczące autobusu, przebiegu, daty pierwszej rejestracji oraz ważności polisy ubezpieczeniowej i badań technicznych można znaleźć na stronie: www.bezpiecznyautobus.gov.pl

 

Gdzie zgłosić potrzebę kontroli autobusu przed wyjazdem:

  • do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gdańsku faksem na nr (58) 524-12-92, tel. (58) 524-12-80, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.lub za pomocą formularza kontaktowego;
  •  
  • do każdej Komendy Miejskiej lub Powiatowej Policji pod numer telefonu dyżurnego, w woj. pomorskim wykaz numerów telefonów oraz adres mailowymożna znaleźć na stronie:  Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku w zakładce Komenda => Jednostki  https://pomorska.policja.gov.pl//komenda_jednostki.php?k=6&a=brak

 

 

  

KONTROLE AUTOKARÓW

Potrzebę kontroli autokaru można zgłaszać do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego faksem na nr (58) 524-12-92, e-mail sekretariat@witd.gdansk.pl lub za pomocą formularza kontaktowego na stronie internetowej: www.witd.gdansk.pl

 

Z uwagi na konieczność zaplanowania kontroli prosimy, aby zgłoszenia były wysyłane z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem. Zgłoszenie powinno zawierać miejsce, datę i godzinę wyjazdu oraz nr kontaktowy. Kontrole realizują również właściwi miejscowo policjanci Wydziału Ruchu Drogowego po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.

 

Ponadto autobus można sprawdzić samemu na internetowych stronach Ministerstwa Cyfryzacji poprzez e-usługę „Bezpieczny Autobus”. Na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów uzyskamy informację czy autokar ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC i jest dopuszczony do ruchu. Aby uzyskać dostęp do informacji o autokarze na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, należy podać jego numer rejestracyjny.