Skargi i wnioski

Pomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego informuje, iż w sprawie skarg i wniosków przyjmuje w każdą środę w godzinach od 15:00 – 16:00. W przypadku, gdy środa jest dniem wolnym od pracy, interesanci przyjmowani są w ww. godzinach w czwartek.

Zakazy ruchu

Zakazy i okresowe ograni-
czenia ruchu pojazdów i zespołów pojazdów  o dmc powyżej 12 t na terytorium Polski w 2018 r.

 

Załącznik PDF do pobrania z tego linku

W dniach 14 do 17 maja Inspektorzy Transportu Drogowego z WITD Gdańsk prowadzili działania ukierunkowane na kontrolę przewozów kontenerów. W tym okresie typowano do kontroli w okolicach Gdańska zespoły pojazdów, które przewoziły podwójne kontenery 20 stopowe.

Okazało się, że pięć z wytypowanych zespołów pojazdów, przewożące po dwa kontenery 20-stopowe były przeciążone.

Podczas kontroli ustalono, iż pojazdami był wykonywany krajowy przewóz drogowy rzeczy m. in. z Gdańska i Gdyni do Strzegomia, Krakowa i Katowic. Ważenia wykazały, że całkowita masa poszczególnych zestawów wynosiła odpowiednio 51,5 tony, 55,5 tony, 56,85 tony, 63,15 tony oraz 69,15 tony. W jednym z powyższych przypadków okazało się, że kierowca prowadził przeciążony zespół pojazdów bez zalogowanej karty kierowcy a sam tachograf nie posiadał legalizacji. Kontrola zapisów danych na urządzeniu wykazała, że przez okres ostatniego tygodnia jego karta ani żadna inna nie została zalogowana do tachografu. Swój czyn uzasadniał koniecznością zarobienia na wysokie raty kredytów, a na naruszenia z czasu pracy argumentował tym, że żadne urządzenie nie będzie mu dyktowało jak ma pracować. W każdym z ujawnionych przypadków wszczęto postępowanie administracyjne przeciwko przewoźnikowi, które zagrożone jest karą 15 000 zł.

 
 

Informacja dla rodziców

Kontrola autobusów szkolnych i dowożących dzieci do szkoły prowadzona jest przez Inspekcję Transportu Drogowego każdego roku. Inspektorzy kontrolują autobusy, które dowożą dzieci i młodzież do szkoły. Wzmożone kontrole prowadzone są w „najgorętszych" okresach roku szkolnego najczęściej tuż po rozpoczęciu roku szkolnego. Pojazdy sprawdzane są pod szkołami oraz bezpośrednio na drogach.

 

W przypadku zastrzeżeń, co do stanu technicznego pojazdu warto zgłosić potrzebę kontroli autobusu do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego faksem na nr (58) 524-12-92, e-mail sekretariat@witd.gdansk.pl lub za pomocą formularza kontaktowego na stronie internetowej: www.witd.gdansk.pl

 

Kontrole będą przeprowadzane w dni powszednie od poniedziałku do piątku.