Zakazy ruchu

Zakazy i okresowe ograni-
czenia ruchu pojazdów i zespołów pojazdów  o dmc powyżej 12 t na terytorium Polski w 2019 r.

 

Załącznik PDF do pobrania z tego linku

Służba cywilna

godło1 duze

Skargi i wnioski

Pomorski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego informuje, iż w sprawie skarg i wniosków przyjmuje w każdą środę w godzinach od 15:00 – 16:00. W przypadku, gdy środa jest dniem wolnym od pracy, interesanci przyjmowani są w ww. godzinach w czwartek.

RODO

Zapoznaj się z naszą polityką RODO

otwórz

W miniony piątek inspektorzy transportu drogowego z Gdańska usunęli łącznie 7 pojazdów dostawczych na parking administracyjny. Powodem usunięcia było znaczne przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej przez samochody dostawcze do 3,5 tony. Najcięższy 3,5-tonowy dostawczak ważył blisko 8 ton. Przekroczenie ładowności pojazdów były kilkukrotne. Zdarzały się pojazdy, których masa własna z zamontowaną winda hydrauliczna oraz agregatem chłodniczym była większa od dopuszczalnej masy całkowitej wpisanej w dowód rejestracyjny.

Od godzin porannych na punktach kontrolnych w Gdańsku ustawiono dwie dynamiczne wagi, które szybko i automatycznie pozwalają na ustalenie masy rzeczywistej pojazdów. Tym razem kontroli poddano pojazdy dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Już pierwsze kontrole potwierdziły, że niektóre z samochodów są przeciążone. Kontroli poddano zarówno dostawców przesyłek kurierskich, przewożących materiały budowalne i artykuły spożywcze. Rekordzista ważył 7900 kg przy dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony. Dodatkowo podczas oceny stanu technicznego okazało się, że mocowania nadwozia są skorodowane i brakuje śruby mocującej nadwozie do ramy pojazdu. Również stan techniczny innego przeciążonego pojazdu był zatrważający – nadmiernie zużyty bieżnik jednej z opon, liczne ogniska korozji uniemożliwiały bezpieczny transport. W takich przypadkach zatrzymano również dowody rejestracyjne.

Łącznie zatrzymano 6 dowodów rejestracyjnych i nałożono 14 mandatów karnych a przeciążone pojazdy zostały holowane na parking administracyjny.

 

 

 

 

KONTROLE AUTOKARÓW

Potrzebę kontroli autokaru można zgłaszać do Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego faksem na nr (58) 524-12-92, e-mail sekretariat@witd.gdansk.pl lub za pomocą formularza kontaktowego na stronie internetowej: www.witd.gdansk.pl

 

Z uwagi na konieczność zaplanowania kontroli prosimy, aby zgłoszenia były wysyłane z co najmniej siedmiodniowym wyprzedzeniem. Zgłoszenie powinno zawierać miejsce, datę i godzinę wyjazdu oraz nr kontaktowy. Kontrole realizują również właściwi miejscowo policjanci Wydziału Ruchu Drogowego po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu.

 

Ponadto autobus można sprawdzić samemu na internetowych stronach Ministerstwa Cyfryzacji poprzez e-usługę „Bezpieczny Autobus”. Na podstawie danych z Centralnej Ewidencji Pojazdów uzyskamy informację czy autokar ma ważne badanie techniczne oraz ubezpieczenie OC i jest dopuszczony do ruchu. Aby uzyskać dostęp do informacji o autokarze na stronie serwisu www.bezpiecznyautobus.gov.pl, należy podać jego numer rejestracyjny.