W dniu 01.05.2021 r. na autostradzie A1, inspektorzy z WITD w Gdańsku zatrzymali do kontroli zespół pojazdów polskiego przewoźnika, którym pomimo obowiązującego w Polsce ograniczenia ruchu dla pojazdów powyżej 12 t przewożono pralki.

W w wyniku analizy danych z karty kierowcy przedsiębiorcy  oraz danych z tachografu, kontrolujący inspektorzy stwierdzili liczne przekroczenia czasu prowadzenia pojazdu bez wymaganej  przerwy oraz przekroczenia dozwolonego czasu jazdy dziennej jak również liczne skrócenia odpoczynków dziennych kierowcy.

Kierowca w celu ukrycia popełnianych wykroczeń jeździł bez zalogowanej karty w tachografie pojazdu. Po zsumowaniu dziennej jazdy kierowcy zarejestrowanej w tachografie okazało się, że kierowca m.in. przekroczył dzienny wydłużony 10-godzinny czas jazdy o 10 godzin i 36 minut – czyli prowadził pojazd przez 20 godzin i 36 minut, a w ciągu blisko 35 godzin jego aktywności najdłuższy odpoczynek wynosił jedynie 3 godziny i 31 minut.

W wyniku kontroli stanu technicznego stwierdzono usterki oświetlania w ciągniku siodłowym co skutkowało zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Ujawniono ponadto, że od ostatniego zarejestrowanego w systemie CEP wskazania licznika pojazd „zgubił” 13 tys. kilometrów. Na miejsce wezwani zostali funkcjonariusze policji z Komendy Powiatowej Policji w Pruszczu Gdańskim z pionu dochodzeniowego, którzy poprowadzili dalsze czynności w tym zakresie.

Pojazd skierowano na parking administracyjny, a wobec przedsiębiorcy wykonującego przewóz drogowy i zarządzającego w przedsiębiorstwie zostaną wszczęte postępowania za naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym. Gdyby nie ustawowe ograniczenie  łączna wysokość  kary za stwierdzone podczas tej kontroli naruszenia opiewały na kwotę 30 450 zł.  Dodatkowo do odpowiedzialności zostanie pociągnięty zarządzający przedsiębiorstwem, któremu za stwierdzone naruszenia grozi kara finansowa w kwocie 2 000 zł.

Przypominamy, że  zgodnie z art. 306a, § 1 kodeksu karnego zmiana wskazań drogomierza jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.